Bilde LVS Premier League

Lundenesets prestisjefulle fotballiga

Av Vegard Skartveit

Denne fotballigaen er ikke som de fleste andre fotballigaer. I LVS Premier League spiller elevene og de ansatte med og mot hverandre, og alt overskuddet av penger går til russens misjonsprosjekt. Hver tirsdag møtes lagene i gymsalen for å kjempe om å bli det beste laget på lundeneset. Her er elevene delt opp i 7 lag: VG3 påbygg, VG3 studiespesialisering, VG2 medieproduksjon og VG2 salg, service og sikkerhet, VG2 studiespesialisering, VG1 medier og kommunikasjon og VG1 service og samferdsel. I tillegg til de klassedelte lagene er det også et eget personallag.

Lagene kan kjøpe spillere fra de andre klubbene i ligaen på overgangsmarkedet i valutaen «PLK». PLK står for Premier League-kroner, og er en oppdiktet valuta for ligaen. Elever, ansatte på skolen og eksterne sponsorer er med å gir penger til klubben sin for at laget skal kunne styrke utvalget av spillere i klubben ved å signere spillere fra andre lag. Hvert lag har en trener som velger ut troppen laget skal spille med den bestemte runden, og en økonom som holder styr på klubbens økonomi.

– Før sesongen er halvspilt har elevene og de ansatte samlet inn rundt 44000 kroner fra egen lomme eller fra eksterne sponsorer, forteller LFA-president Håvard Sande.

Ligaen er styrt av «The LFA», LFA står for Lundeneset football association. The LFA består av 10 medlemmer med varierte arbeidsoppgaver. De har ansvar for å sørge for at ligaen utarter seg på en best mulig måte. Kampene er fordelt i en liga-struktur, slik at alle lagene spiller mot hverandre to ganger gjennom sesongen.

Saka er skriven som ein del av eit større avisprosjekt medieklassen på VG2 har jobba med den siste tida.